شکست سکوت دبیرکل فدراسیون در پرونده ویلموتس

حاشیه های فوتبالی : محمدرضا ساکت که در دوره سرمربیگری مارک ویلموتس به سمت دبیرکلی فدراسیون مشغول به فعالیت بود، اکنون بعد از سال‌ها به توضیح این پرونده پرماجرا پرداخته است. برای ادامه پست با سایت حاشیه های فوتبالی همراه باشید.

شکست سکوت دبیرکل فدراسیون در پرونده ویلموتس

مدیرعامل کنونی باشگاه سپاهان در آستانه شروع فصل جدید لیگ برتر و در نشست خبری که برگزار کرده، در بخشی از آن به توضیح مساله مربوط به پرونده مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی که فدراسیون را محکوم به پرداخت مطالبات خود کرده، پرداخت.

این پرونده که بعد از سال‌ها همچنان به بحث اصلی فوتبال ایران تبدیل شده و حتی طرفین پای انتخابات فدراسیون را به میان کشانده، با توضیح جدیدی از سوی محمدرضا ساکت همراه شده و مدیرعامل کنونی سپاهان مدعی است که تحریم‌ها و موانع مربوط به انتقال و پرداخت پول دستمزد این مربی بلژیکی، موجب این اتفاق شده است.

ساکت در ابتدای توضیحاتش در این خصوص گفت: بارها درباره بحث ویلموتس صحبت شده است. موضوع آقای ویلموتس مربوط به “عدم پرداخت وجه” است. آن هم چرا اتفاق افتاده است؟ خوشبختانه آقای تاج و مسئولان فدراسیون به‌خوبی آن را بارها توضیح داده‌اند. تا قبل از زمانی که من در تیم ملی بودم و آقای کی‌روش زمانی که بودند من هم در فدراسیون بودم که بعد به دلیل بازنشستگی گفتند شما نمی‌توانید کار اداری کنید اما کار ورزشی می‌توانید.
وی ادامه داد: در زمان آقای کی‌روش وقتی می‌خواستند پول بدهند یک نامه به فیفا می‌نوشتند. فیفا به ایران پول نمی‌داد، به کی می‌داد؟ مستقیم به طرف (کی‌روش در اینجا). فدراسیون یک نامه می‌نوشت به فیفا و فیفا هم پول آقای کی روش را از طریق ارز فعالیت‌های مختلف به ایشان می‌داد. در سال 95 یا 97 اگر اشتباه نکنم، در اردیبهشت ماه قرارداد آقای ویلموتس نوشته شد، ایشان هم جزء مربیان بزرگ و نامدار بوده که البته دو سه مربی بزرگتر هم بودند که یکی از آنها آمادگی خود را هم اعلام کرد؛ اما گفت من انتهای آگوست می‌آیم که البته به خاطر اینکه نزدیک به بازی ایران و عراق بودیم نمی‌شد ریسک کرد. تا رسیدند به این مربی (ویلموتس). جلسات را گذاشتند و قراردادش را بستند. طبق پیش بینی و قرار هم این بود که پولش را از طریق فیفا دریافت کند که متاسفانه در خردادماه یک‌سری تحریم‌های جدید پیش آمد که حتی انتقال پول را هم اجازه نمی‌دادند. قبل از آن انتقال به ایران ممنوع بود ولی از خردادماه شرایط به شکلی شد که انتقال به افراد غیر در خارج از ایران هم ممنوع شد. یک مرتبه این اتفاق افتاد. همه کشور در تلاش بود که این موضوع حل شود. آن موقع ویلموتس خوب شروع کرد، با کره مساوی کرد و سوریه را بعد از مدت‌ها در ایران برد اما بعد از آن، ماه اول، دوم، سوم و تا پنجم همه بسیج شدند؛ از دولت تا وزارت ورزش از کانال‌های مختلف مثل فلان شرکت پتروشیمی که ارز هم داشتند، کار را جلو ببرند که نشد. در نهایت سه یا چهار روز مانده به بازی عراق که ویلموتس پولش را دریافت نکرده بود.

مدیرعامل سپاهان با اشاره به اینکه موضوع مربوط به پرونده ویلموتس نباید منجر به تسویه حساب‌های شخصی و جناحی شود گفت: ما باید یک مقدار در مسائل به سمتی بروم که دنبال تسویه حساب فردی نباشیم. این مشکلات باعث شد تا پول ویلموتس به موقع وارد حسابش نشود. همین الان سپاهان، فولاد، استقلال و پرسپولیس و … پول در فیفا دارند اما این تحریم‌های ناجوانمردانه مانع شده است. تا اردیبهشت پول ویلموتس را پرداخت کرده بودند اما با تحریم‌هایی که از خرداد صورت گرفت این مشکلات به‌وجود آمد. مواردی که دوستان در توضیحات اخیر خود به‌خوبی به آن اشاره کردند. فراموش نکنید که این مشکلات باعث شد تا مربی بعد از چند ماه عدم دریافت مطالبات، اینطور پرونده را شکل دهد. نمی‌خواهم تطهیر کنم اما ما 5 ماه صبر کردیم و اتفاقا آقای وثوق احمدی اشاره کردند که یک بند در قرارداد هست که کشور ما در تحریم است و به همین خاطر بود که چندین ماه تحمل داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا