امیر حاج‎‌رضایی : فیفا شوخی ندارد

حاشیه های فوتبالی : کارشناس فوتبال ایران با اشاره به حذف سه تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ می‌گوید که این اتفاق ممکن است در زمینه‌ای دیگر باز هم تکرار شود. برای ادامه پست با سایت حاشیه های فوتبالی همراه باشید.

امیر حاج‎‌رضایی در خصوص حذف تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا، نظرات جالبی دارد. با هم بخش هایی از آخرین مصاحبه حاج رضایی را می خوانیم:

امیر حاج‎‌رضایی : فیفا شوخی ندارد

*ضربه خیلی سنگینی بود، هرچند اتفاقاتی که در فوتبال ایران رخ می‌دهد برای من تعجب‌برانگیز نیست اما تاثربرانگیز است. در مورد داستانی که ختم به شر شد باید بگویم همواره افرادی هستند که اظهارنظری همراه با یک نوع توهم داشتند و می‌گفتند چنین اتفاقی نمی‌افتد و پرسپولیس و استقلال و در درجه بعدی گل‌گهر از آسیا حذف نمی‌شوند. آنها مدعی بودند AFC می‌داند تیم‌های ایرانی چقدر طرفدار دارند و حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها حیثیت کنفدراسیون فوتبال آسیا را بالا می‌برد ولی واقعیت چیز دیگری است. AFC قوانینی را تدوین کرده که باید اجرا شود و ما اجرایش نمی‌کنیم.

*آسیب‌های این اتفاق خیلی زیاد بوده و یکی دیگر از آسیب‌ها این است که وقتی فوتبالیست نتواند لژیونر شود، تیم ملی ضربه می‌خورد. اگر الان در آستانه حضور در جام‌جهانی هستیم و ان‌شاءالله هم صعود می‌کنیم، به مدد همین لژیونرهاست که دست اسکوچیچ خیلی پُر است و می‌تواند دو تیم را به میدان بفرستد. از یک سمت از لیگ قهرمانان آسیا محروم شده‌ایم و به بازیکن صدمه می‌خورد و دوم تاثیرات عاطفی و اقتصادی‌اش را در داخل کشور لمس می‌کنیم.

*این اتفاق در صحنه جهانی هم رفته رفته رخ خواهد داد. فیفا با قوانینش شوخی ندارد و اصلاً انعطاف به خرج نمی‌دهد. می‌خواهم تصویرسازی ذهنی کنید، ما چقدر پرونده در AFC داریم که همه را باختیم؟ یک پرونده دیگر از ایران روی میز AFC می‌رود، کسانی که قرار است رسیدگی کنند، می‌گویند: «باز از ایران و باز هم بدهی»، این برای‌شان عادی شده است.

*دلخوشی ما همین است که از مرحله گروهی به حذفی صعود کنیم؟ یک تیم قهرمان جام می‌شود اما دیگر تیم‌ها چیزهایی را از جام‌جهانی سوغات می‌برند، جز ما. این مسئله از نظر ترانسفر بازیکن، وضعیت اقتصادی فوتبال، تراز مالی، نوع آموزش، امکانات و… روی تیم حاضر در جام‌جهانی تاثیر دارد و هر کشوری به قدر قدرت و مدیریتش بعد از جام، آنها را در فوتبال کشورش پیاده می‌کند. ما کدام‌ها را انجام داده‌ایم؟ چه چیزی به عنوان سوغاتی از محل حضور در جام‌های جهانی به فوتبال‌مان وارد کرده‌ایم؟

*رئیس فدراسیون دست در دست اینفانتینو، دست هم را می‌فشارند، صحنه جذاب و عاطفی شکل می‌گیرد، چهره هر دو سرشار از خنده است، این تصاویر متبادر این نکته برای آقایان است که فیفا با ما صمیمی است و محروم نمی‌شویم؟ اصلاً اینطور نیست. اینفانتینو قبل از اینکه مسئولیت جهانی داشته باشد، یک دیپلمات است و این نیست که با یک عکس قوانینش را زیر پا بگذارد. بنابراین یا ما آگاهی نداریم یا متوهم هستیم.

*به رنکینگ اول آسیا فکر می‌کنم و این‌ همه گرفتاری! چطور به خودمان ستم می‌کنیم. با این‌همه استعدادهای فوتبالی و مقطعی که دست سرمربی از بازیکنان خیلی خوب پر است، چگونه با تصمیمات غلط در اتاق‌های دربسته، این سرمایه‌ها را هدر می‌دهیم. چشم‌انداز خوبی برای این فوتبال نمی‌بینم. متوهم نباشیم؛ دیدیم که از لیگ قهرمانان حذف‌مان می‌کنند، خیلی راحت و ساده پول قراردادهایی که پرداخت نکرده‌ایم را از حلقوم شما که نه، از ‌ مردم  گرفته و بهره و کارمزدش را هم می‎‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا